4.11.2021 przypada 85 rocznica śmierci Ks. Proboszcza Franza Friedricha.

Artykuł nadesłany przez Ks. Pawła.

4.11.2021 przypada 85 rocznica śmierci Ks. Proboszcza Franza Friedricha.

Grób Pierwszego proboszcza Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chocianowicach znajduje się w Bytomiu w Parafii Św. Trójcy na cmentarzu Mater Dolorosa. Jak widzimy jest zaniedbany.

Poprosiłem ks. Proboszcza Parafii Św. Trójcy w Bytomiu o wskazanie mi osoby, która zaopiekowałaby się grobem, i to uczynił za co serdecznie w imieniu własnym i parafian z Chocianowic Dziękuję !!!

Dziękuję też Pani / Paniom/ , które chętnie podjęły się opieki nad tym grobem.

Parafia napisała o ks. Friederichu :
„Jedynymi danymi, którymi dysponujemy to data pochówku i miejsce zamieszkania: 9.11.1936. Breslau. Ks. Friedrich Franz został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa I (ul. Piekarska 71), na polu 6, w rzędzie 6, grób nr 126. „

Wynika z niej, że od odejścia na emeryturę, aż do śmierci mieszkał we Wrocławiu, tak jak podała mi jedna z nieżyjących parafianek w dzielnicy Eiche – Dębie.

Planuję zlecenie zakrycia grobu płytą czarnego granitu z napisem, Proboszcz Parafii Chocianowice / Kotzanowitz 1905 – 1932. Jest to w toku ustalania. Jeżeli finansowo Parafia chciałaby w tym dziele uczestniczyć, to proszę zwrócić się do ks. Proboszcza i Rady Parafialnej.

Groby księży na cmentarzu „ Mater Dolorosa” jak napisał ks. Proboszcz, są nieusuwalne.

Ks. Franz Fridrich jak i ks. Karol Bartela maja wielkie zasługi w Chocianowickiej Parafii.

Wieczny Panie !!!!!!! odpoczynek racz im dać